Talán beteg lett a cicám?

Talán beteg lett a cicám?


Minden, amit a macskák betegségéről tudni kell a téli időszakban

A téli időszak a macskák számára előidézhet néhány megbetegedést, elsősorban náthát, vagy macskainfluenzát. A hideg hatására a macskák szervezete lelassul, nyálkahártyájuk legyengül. Amennyiben az időszak havas, jeges, tappancsaik is felrepedhetnek. Cikkünkből megtudhatod, hogyan azonosítsd, és kezeld macskád különböző téli betegségeit, esetleg kisebb ehhez köthető problémáit, valamint a legjobb esetben, azt is leírjuk, ezeket hogyan tudod megelőzni.

Cica télen
 
Nátha vagy macskainfluenza

Mi az?

A leggyakoribb cica betegség, a megfázás, vagy kicsit félrevezetőbb megnevezéssel a macskainfluenza a felső légutak, valamint a szem és a száj nyálkahártyájának vírusos vagy bakteriális fertőzése – nem egyenértékű az emberekével. A betegség okozója olyan vírus, melynek semmi közé az emberi influenzához. Leggyakrabban a macskáknál mindkettőnek az okozója a herpeszvírus, illetve a macska calicivírus. A fertőzés, ami a megfázáshoz vezethet, az elsősorban a chlamydophila felis. Ezek a másodlagos bakteriális fertőzések valószínűleg átfedik egymást, néha súlyos, akár végzetes tüdőgyulladást okozva.

Tünetei

Tünetei olyanok, mint egy embernél, amikor durván megfázik: tüsszögés, orrfolyás, kötőhártya-gyulladás… Néha szájfekélyek is megjelenhetnek. Ez a betegség megjelenhet bármelyik korban. Ez egy egészséges macska számára nem feltétlenül jelent problémát, viszont egy már gyengébbnek végzetes lehet. A legveszélyeztetettebbek a kismacskák, az idősek, illetve akik gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek.

Megelőzés, illetve kezelése

Az oltás a legegyszerűbb; két dózis szükséges. 

Egy strapabíróbb cicánál, a gyógyulás és tünetek enyhülése véletlenszerű lehet. Viszont amennyiben a macskád veszélyeztetett (fiatal, idős vagy gyenge), vagy a tünetek mégis megjelennének annak ellenére, hogy jó az állóképessége, minél hamarabb egyeztess állatorvosoddal. Kezelése elsősorban a tünetek enyhítésére fókuszál. Az antibiotikumok, amik magát a betegséget célozzák meg. Emiatt kérhet az orvosod PCR-t, hogy megismerje a tényleges kórokozót, és pontosítsa az esetleges kezelést.

Bélhurut

Ez a betegség megjelenhet kiskoruktól kezdve egészen idősödő éveikig. Ez a gyomor és a belek gyulladása, mely különböző formákat ölthet. Okai lehetnek táplálkozáshoz köthetőek (túl fűszeres, vagy édes étel, esetleg táplálékaik hirtelen váltása), paraziták (bélférgek) vagy fertőzések (vírus vagy baktériumok). Az is lehet, hogy a macska lenyelt egy mérgező anyagot, vagy idegen testet, ami a hányást okozza. 

Tünetei

A betegség legfőbb tünete a hányás, hasmenés, étvágyhiány, néha általános depresszió. Ezek közül több is jelen lehet, vagy csak néhány, de a tünetek egymást nem zárják ki. Nagyon gyorsan dehidratációhoz vezethetnek, legfőképpen a kezelhetetlen hasmenés és hányás.

Kezelés

Elsősorban, amennyiben macskánknál a hányás nem jelentkezik, elegendő lehet megváltoztatni étrendjét, azáltal, hogy természetes fehérjét kínálunk nekik (például csirkemellet, vagy sonkafehérjét). Amennyiben viszont a tünetek még 24 órán keresztül észlelhetőek, forduljunk állatorvoshoz, ugyanis azok ezen betegségen kívül más komolyabb megbetegedésekhez is vezethetnek. 

Felrepedt mancsok

A macskáknál a tél más kisebb problémákat is okozhat: amennyiben cicád nem tud a hideg időjárással mit kezdeni, és néha elhagyja a lakást, tegyél meg néhány óvintézkedést, ugyanis a nedvesség, a jég és a hó bánthatja az érzékenyebb tappancsait, mely felrepedezéshez, vágásokhoz vezethet. 

Megelőző, illetve gyógymód gyanánt is bekenheted macskád mancsait egy balzsammal, melyet az állatorvosodtól tudsz kérni, esetleg egy egyszerű vazelinnel.

(egy garázst, kabint), növeld táplálékadagjait, illetve válogass számukra olyanokat, amik energiadúsabbak. Ezek segíthetnek neki átvészelni a hideg időszakot.
 

Forrás: agrároldal.hu

 
Tetszett a cikk?

 

Cikkajánló

További cikkek »